menu mikrofony
Úvodní stránka inductory page
Kontakt contacts
hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody sheets

Páskový mikrofon

Elektrodynamický páskový (ribbon) mikrofon mohl být vyroben někdy kolem šedesátých až sedmdesátých let minulého století. Mikrofon není na korpusu od výrobce nijak značen, takže o jeho původu se lze pouze dohadovat. Dokonalé precizní zpracování však vnucuje názor, že mikrofon nebyl vyroben amatérsky, ale že zřejmě šlo o prototyp továrního výrobku. Použitý převodní transformátor v dolní části korpusu je výrobkem TESLA a dle toho lze soudit, že byl vyroben v Československu. Také otvor pro konektor a rozmístění závitových otvorů pro šroubky, přesně odpovídá dobovému jakostnímu konektoru Elektro-Praga Jablonec n. Nisou nazývanému "TANVALD".

Páskový (ribbon) mikrofon

Výrobce: TESLA (neověřeno)
Rozměry: mm
Váha: g
Směrová charakteristika: osmičková
Výstupní impedance: 500 Ω
Zatěžovací impedance: > 1 kΩ
Výstupní konektor: 6-ti pinový Elektro-Praga Jablonec n. Nisou
Výstup: symetrický
Korpus: kovový
Jakostní dynamický mikrofon určený pro veškeré druhy snímání v uzavřených prostorách - studiích. Pro zesílení výstupního signálu je možné použít speciální   předzesilovač AZL 000.

Páskový (ribbon) mikrofon - čelní pohled     Páskový (ribbon) mikrofon - boční pohled     Páskový (ribbon) mikrofon - zadní pohled     Páskový (ribbon) mikrofon - spodní pohled

Popis mikrofonu:
Mikrofon je velice precizně zpracován. Skládá se ze dvou částí spojených kloubem. Kloub umožňuje naklonění horní části mikrofonu v rozsahu cca 30º. V horní části je pod ochrannou síťkou umístěn páskový snímací systém se dvěmi dvojicemi magnetů. Poměrně malý pásek je napnut mezi tvarovanými pólovými nástavci. Na jednom z nich jsou izolovaně uchyceny mosazné držáky hliníkového pásku. Převodní transformátor TESLA ve válcovém stínícím vlastním pouzdře je umístěn ve spodní části, která je vyrobena z jediného kusu oceli s víčkem, na kterém je umítěn výstupní konektor a matice pro připevnění na běžný mikrofonní stativ se závitem 3/8".

Páskový (ribbon) mikrofon - horní pohled    Páskový (ribbon) mikrofon - připojovací konektor   Páskový (ribbon) mikrofon - páskový systém

Vyobrazený vzorek je po repasi funkční.

  Závady a opravy páskových mikrofonů z knihy "Gramofony a mikrofony - jejich provoz a opravy" od Jiřího Drdy

nahoru
   Navštivte obchod s MIKROFONY