menu mikrofony
Úvodní stránka inductory page
Kontakt contacts
hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody sheets

Páskový mikrofon TESLA AMP 410

logoElektrodynamický páskový (ribbon) mikrofon AMP 410 se vyráběl v šedesátých letech minulého století v malé sérii v závodě TESLA VÚST Praha. Nápis VÚELA na krabičce znamená Výzkumný ústav elektroakustiky. Jedná se o klasický páskový mikrofon s přepínatelnou směrovou charakteristikou pomocí tlumeného zvukovodu, který je v těle mikrofonu realizován labyrintem. Přepínání charakteristiky se provádí pomocí malé clonky, která zakrývá otvor ve zvukovodu o ploše pásku. Při otevřené clonce je směrová charakteristika osmičková, při zavřené kardioidní. Mikrofon se dodával v soupravě pod označením   AMP 460. Mikrofon není na korpusu od výrobce nijak značen.

Mikrofon AMP 410 v originální krabičce

¨
Výrobce: TESLA VÚST Praha, VÚELA Výzkumný ústav elektroakustiky
Rozměry: 45 x 44 x 260 mm
Váha: 575 g
Kmitočtová charakteristika: 50 - 15 000 Hz ±3dB - kardioida, ±6dB - osmička
Směrová charakteristika: přepínatelná kardioidní - osmičková
Citlivost: 0,1 mV/mikrobar - kardioida, 0,15 mV/mikrobar - osmička
Mezní akustický tlak: 250 mikrobar - kardioida, 200 mikrobar - osmička
Ekvivalentní hladina šumu: 20 dB C
Výstupní impedance: 200 Ω
Zatěžovací impedance: > 1 kΩ
Výstupní konektor: 6-ti pinový Elektro-Praga Jablonec n. Nisou
Výstup: nesymetrický
Korpus: kovový
Povrchová úprava: šedý emailový lak
Jakostní dynamický mikrofon určený pro veškeré druhy snímání v uzavřených prostorách - studiích. Pro zesílení výstupního signálu je možné použít speciální   předzesilovač AZL 000.

Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410 - zadní pohled   Mikrofon AMP 410 - boční pohled   Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410
Vnitřní součásti jsou uchyceny textilní samolepící páskou, což působí až amatérským dojmem, ale je to funkční a účinné.

Schéma zapojení AMP 410 bylo nakresleno dle přístroje: Schéma zapojení AMP 410

Mikrofon AMP 410 - výstupní konektor Elektro-Praga  Jablonec n. Nisou nazývaný "TANVALD" Mikrofon AMP 410 - detail zapojení výstupního konektoru Mikrofon AMP 410 - detail zapojení výstupního konektoru Mikrofon AMP 410 - detail zapojení astatického transformátoru Mikrofon AMP 410 - zvukovod s tlumeným labyrintem Mikrofon AMP 410 - detail vstupu zvukovodu krytého síťkou Mikrofon AMP 410 - detail clonky - přepínače charakteristiky Mikrofon AMP 410 - clonka v poloze osmičkové charakteristiky Mikrofon AMP 410 - clonka v poloze kardioidní charakteristiky Použitý tlumený zvukovod v podobě labyrintu zde tvoří v podstatě definovaný akustický odpor. Měl by pracovat pro všechny kmitočty (průřez zvukovodu odpovídá ploše pásku, délka je potřebná pro kmitočtovou charakteristiku). Volný pásek je rychlostní měnič. S připojeným labyrintem (uzavřené clonce) se z něj stává částečně tlakový měnič. Teoreticky: kdyby se prostor za páskem uzavřel napevno, měl by páskový systém mít kulovou charakteristiku (systém by se stal tlakovým měničem). Více méně se o to snaží například   RCA77, který má systém clonky provedený tak, aby uměl prostor za páskem zcela uzavřít - vyloučit i vliv zvukovodu s labyrintem. Výsledkem je všesměrová charakteristika, která však na vysokých kmitočtech není dokonalá vlivem mechanických rozměrů vlastního systému. (rozměry systému korespondují s vlnovou délkou vysokých kmitočtů).
Pozn. Labyrint musí být tlumený aby zvuk, který se do něj dostane, se rezonancí nevracel zpět na pásek.

Repase mikrofonu

I velmi staré páskové mikrofony, pokud jsou kompletní a mechanicky nepoškozené, mohou normálně fungovat. Tento mikrofon, ačkoliv byl získán ve dvou exemplářích, nejevil známky funkčnosti. Přitom se zdál být kompletní a mechaincky nepoškozený. Také vlasní páskový systém byl opticky v pořádku. Nálezový stav je na fotografiích výše.
Magnetický obvod s částečnou korozí před repasíMikrofon měl částečnou korozi na magnetickém obvodu (zřejmě byl nějakou dobu ve vlhkém prostředí), ale to by na funkci páskového systému nemělo mít vliv.
Plastová kulisa s uchyceným páskem před repasí Příčina nefunkčnosti se objevila po rozebrání páskového systému. Pásek je totiž uchycený na nevodivé kulise z bílého plastu. Tato v místě, kde dosedá na zvukovod, byla utěsněna zřejmě nějakým gumovým těsněním které se stářím rozpadalo a uvolňovalo látky, které zcela změkčily plastovou kulisu právě v místě uchycení vlastního pásku. Tímto došlo k přerušení spojení pásku s příslušnými vodiči.

Plastová kulisa s uchyceným páskem po repasíZměklé části plastové kulisy bylo nutné zcela odstranit obroušením a nahradit např. pertinaxem a kulisu přesně slepit do původního tvaru. Pásek, který se nepodařilo zachovat, byl vyroben nově   Výroba a výměna pásku v domácích podmínkách. Koroze na magnetickém obvodu byla odstraněna mechanicky měkkým ocelovým kartáčkem a místa ošetřena taninem. Po sestavení celého mikrofonu byl zvukovod dotěsněn k systému obyčejným silikonovým tmelem. Všechny části mikrofonu včetně ochranné mřížky byly řádně očištěny. Pěnová pryž,umístěná v ochranné mřížce byla rozpadená a nahrazena zcela novou, seříznutou do potřebného tvaru. Zvukovod s labyrintem a astatický tranformátor žádnou repasi nepotřebovali.

Tento popis repase přináším z toho důvodu, že podobnou závadou budou pravděpodobně trpět i ostatní dochované kusy.

Původní dochovaná krabička

Vyobrazený vzorek je po repasi funkční.

  Závady a opravy páskových mikrofonů z knihy "Gramofony a mikrofony - jejich provoz a opravy" od Jiřího Drdy

  Patent 105513,      Patent 50591

nahoru
   Navštivte obchod s MIKROFONY