menu mikrofony
Úvodní stránka inductory page
E-shop MIKROFONY e-shop microphones
Kontakt contacts
hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody sheets

Páskový mikrofon TESLA AMP 410

logoElektrodynamický páskový (ribbon) mikrofon AMP 410 se vyráběl v šedesátých letech minulého století v malé sérii v závodě TESLA VÚST Praha. Nápis VÚELA na krabičce znamená Výzkumný ústav elektroakustiky. Jedná se o klasický páskový mikrofon s přepínatelnou směrovou charakteristikou pomocí tlumeného zvukovodu, který je v těle mikrofonu realizován labyrintem. Přepínání charakteristiky se provádí pomocí malé clonky, která zakrývá otvor ve zvukovodu o ploše pásku. Při otevřené clonce je směrová charakteristika osmičková, při zavřené kardioidní. Mikrofon se dodával v soupravě pod označením   AMP 460. Mikrofon není na korpusu od výrobce nijak značen.

Mikrofon AMP 410 v originální krabičce

¨
Výrobce: TESLA VÚST Praha, VÚELA Výzkumný ústav elektroakustiky
Rozměry: 45 x 44 x 260 mm
Váha: 575 g
Kmitočtová charakteristika: 50 - 15 000 Hz ±3dB - kardioida, ±6dB - osmička
Směrová charakteristika: přepínatelná kardioidní - osmičková
Citlivost: 0,1 mV/mikrobar - kardioida, 0,15 mV/mikrobar - osmička
Mezní akustický tlak: 250 mikrobar - kardioida, 200 mikrobar - osmička
Ekvivalentní hladina šumu: 20 dB C
Výstupní impedance: 200 Ω
Zatěžovací impedance: > 1 kΩ
Výstupní konektor: 6-ti pinový Elektro-Praga Jablonec n. Nisou
Výstup: nesymetrický
Korpus: kovový
Povrchová úprava: šedý emailový lak
Jakostní dynamický mikrofon určený pro veškeré druhy snímání v uzavřených prostorách - studiích. Pro zesílení výstupního signálu je možné použít speciální   předzesilovač AZL 000.

Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410 - zadní pohled   Mikrofon AMP 410 - boční pohled   Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410   Mikrofon AMP 410
Vnitřní součásti jsou uchyceny textilní samolepící páskou, což působí až amatérským dojmem, ale je to funkční a účinné.

Schéma zapojení AMP 410 bylo nakresleno dle přístroje: Schéma zapojení AMP 410

Mikrofon AMP 410 - výstupní konektor Elektro-Praga  Jablonec n. Nisou nazývaný "TANVALD" Mikrofon AMP 410 - detail zapojení výstupního konektoru Mikrofon AMP 410 - detail zapojení výstupního konektoru Mikrofon AMP 410 - detail zapojení astatického transformátoru Mikrofon AMP 410 - zvukovod s tlumeným labyrintem Mikrofon AMP 410 - detail vstupu zvukovodu krytého síťkou Mikrofon AMP 410 - detail clonky - přepínače charakteristiky Mikrofon AMP 410 - clonka v poloze osmičkové charakteristiky Mikrofon AMP 410 - clonka v poloze kardioidní charakteristiky Použitý tlumený zvukovod v podobě labyrintu zde tvoří v podstatě definovaný akustický odpor. Měl by pracovat pro všechny kmitočty (průřez zvukovodu odpovídá ploše pásku, délka je potřebná pro kmitočtovou charakteristiku). Volný pásek je rychlostní měnič. S připojeným labyrintem (uzavřené clonce) se z něj stává částečně tlakový měnič. Teoreticky: kdyby se prostor za páskem uzavřel napevno, měl by páskový systém mít kulovou charakteristiku (systém by se stal tlakovým měničem). Více méně se o to snaží například   RCA77, který má systém clonky provedený tak, aby uměl prostor za páskem zcela uzavřít - vyloučit i vliv zvukovodu s labyrintem. Výsledkem je všesměrová charakteristika, která však na vysokých kmitočtech není dokonalá vlivem mechanických rozměrů vlastního systému. (rozměry systému korespondují s vlnovou délkou vysokých kmitočtů).
Pozn. Labyrint musí být tlumený aby zvuk, který se do něj dostane, se rezonancí nevracel zpět na pásek.

Repase mikrofonu

I velmi staré páskové mikrofony, pokud jsou kompletní a mechanicky nepoškozené, mohou normálně fungovat. Tento mikrofon, ačkoliv byl získán ve dvou exemplářích, nejevil známky funkčnosti. Přitom se zdál být kompletní a mechaincky nepoškozený. Také vlasní páskový systém byl opticky v pořádku. Nálezový stav je na fotografiích výše.
Magnetický obvod s částečnou korozí před repasíMikrofon měl částečnou korozi na magnetickém obvodu (zřejmě byl nějakou dobu ve vlhkém prostředí), ale to by na funkci páskového systému nemělo mít vliv.
Plastová kulisa s uchyceným páskem před repasí Příčina nefunkčnosti se objevila po rozebrání páskového systému. Pásek je totiž uchycený na nevodivé kulise z bílého plastu. Tato v místě, kde dosedá na zvukovod, byla utěsněna zřejmě nějakým gumovým těsněním které se stářím rozpadalo a uvolňovalo látky, které zcela změkčily plastovou kulisu právě v místě uchycení vlastního pásku. Tímto došlo k přerušení spojení pásku s příslušnými vodiči.

Plastová kulisa s uchyceným páskem po repasíZměklé části plastové kulisy bylo nutné zcela odstranit obroušením a nahradit např. pertinaxem a kulisu přesně slepit do původního tvaru. Pásek, který se nepodařilo zachovat, byl vyroben nově   Výroba a výměna pásku v domácích podmínkách. Koroze na magnetickém obvodu byla odstraněna mechanicky měkkým ocelovým kartáčkem a místa ošetřena taninem. Po sestavení celého mikrofonu byl zvukovod dotěsněn k systému obyčejným silikonovým tmelem. Všechny části mikrofonu včetně ochranné mřížky byly řádně očištěny. Pěnová pryž,umístěná v ochranné mřížce byla rozpadená a nahrazena zcela novou, seříznutou do potřebného tvaru. Zvukovod s labyrintem a astatický tranformátor žádnou repasi nepotřebovali.

Tento popis repase přináším z toho důvodu, že podobnou závadou budou pravděpodobně trpět i ostatní dochované kusy.

Původní dochovaná krabička

Vyobrazený vzorek je po repasi funkční.

  Závady a opravy páskových mikrofonů z knihy "Gramofony a mikrofony - jejich provoz a opravy" od Jiřího Drdy

  Patent 105513,      Patent 50591

nahoru
   Navštivte obchod s MIKROFONY